Rusztowanie: kupno czy wynajem?

Rusztowania nie są konstrukcją, której statystyczny Kowalski używałby na co dzień. Niemniej jednak, nawet takiemu inwestorowi zdarzają się sytuacje, w których z rusztowania skorzystać musi. Czy to do remontu dachu, elewacji, czy do konserwacji wysoko umieszczonych elementów wyposażenia budynków. Co wtedy robić kupować rusztowanie, czy lepiej wynająć? A co mają zrobić niewielkie firmy remontowo-budowlane, inwestować w sprzęt czy każdorazowo wypożyczać rusztowania? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Dla inwestora-osoby prywatnej, remontującej swój budynek jednorodzinny logicznym i korzystnym ekonomicznie rozwiązaniem jest wynajęcie rusztowania. Nie będzie wydatków na zakup, problemów z transportem czy z montażem (osoba montująca powinna ukończyć kurs montażysty rusztowań budowlano-montażowych metalowych zgodny z wymogami Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego). A jak przedstawia się sytuacja firm? Tu znaczenie ma przede wszystkim obłożenie, czyli średnia ilość zamówień realizowanych przez dany zakład. Zważywszy na warunki atmosferyczne w kraju, przeciętna zdolność użytkowania rusztowań ogranicza się do okresu wiosenno-jesiennego. Przy niewielkiej liczbie zleceń, do których niezbędne jest ich użycie zakup rusztowania z ekonomicznego punktu widzenia będzie mało korzystny. Ma jednak swoje zalety: w dłuższej perspektywie (5 lat według polskich przepisów skarbowych) inwestycja zamortyzuje się i firma stanie się posiadaczem wyposażenia, które będzie mogła użytkować w dowolnym czasie, będzie mogła również swoją konstrukcję wynajmować doraźnie potrzebującym rusztowania.

Wynajem rusztowań – zalety

Firmy budowlane mające małe lub średnie obłożenie zamówieniami preferują dzierżawę rusztowań. Rozwiązanie to ma swoje zalety – każdorazowo dostosowują konstrukcję do danej inwestycji, wynajmując dokładnie tyle elementów rusztowania, ile potrzebują. Nie ponoszą w ten sposób kosztów zakupu, magazynowania czy konserwacji rusztowania, a koszty wynajmu mogą wpisać bezpośrednio w działalność firmy. Wypożyczalnie rusztowań coraz częściej oferują kompleksowe usługi: poczynając od pomiaru obudowywanego obiektu i wyceny wynajmu, poprzez transport i montaż, na demontażu skończywszy. A jak wynajem rusztowań przedstawia się finansowo? Miesięcznie, to przeciętnie 5-8 % kosztów zakupu, co przy pełnym wykorzystaniu rusztowania powinno się zwrócić w około rok użytkowania w przypadku jego zakupu. Dlatego właśnie małym i średnim przedsiębiorstwom budowlanym polecany jest raczej wynajem czy dzierżawa konstrukcji, zaś większe firmy mogą sobie pozwolić na zakup rusztowań.